• Diğer

Röportaj

‘Obama Başkan ama siyahlar hala cehennemde yaşıyor’

ABD’nin ‘en ünlü siyasi mahkûmu’ Mumya Ebu Cemal, idam kararının idam cezasına çevrilmesinin ardından ilk özel mülakatını Sputnik Haber Ajansı’na verdi. Başkan Barack Obama, polis şiddeti ve ülkedeki siyahların durumu hakkında konuşan Ebu Cemal, “Yurt dışında baskı uygularsan, kendi ülkende de baskıcılığı artırmış olursun” dedi.

‘Obama Başkan ama siyahlar hala cehennemde yaşıyor’

12 Mart 2015 13:35
-A

+A

Philadelphia kentinde 1981’de beyaz polis memuru Daniel Faulkner’ı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan, yürüttüğü hukuk mücadelesi sonrası 2011’de cezasını ömür boyu hapse çevrilen Ebu Cemal, Sputnik'e yazılı açıklamalarda bulundu. Aktivist, gazeteci ve eski Kara Panter üyesi olan Ebu Cemal, siyahların hayatının siyah bir başkanın yönetimi altında nasıl değiştiği sorusuna “Siyahların hepsi cehennemde yaşıyor” cevabını verdi.
 

'ABD'DE KAST SİSTEMİ VAR'
 

Var olduğu söylenen ‘eşit hakların’ yalnızca elit kesim tarafından kullanıldığını, devletin de siyahların gerçek durumunu kamufle etmeye çalıştığını anlatan Ebu Cemal, iş ‘ortalama, işçi sınıfı ve yoksul siyahlara gelince’ hâlâ bir ‘kast sistemi’ işlediğini savundu.


'SİYAHLAR CEHENNEM HAYATI YAŞIYOR'

 

Ferguson kasabasında 18 yaşındaki silahsız siyah Michael Brown’un polis tarafından vurulması ile başlayan polis şiddeti karşıtı gösterilere de değinen Ebu Cemal, yaşananların ‘diğer bir sistematik hata’ olduğunu söyledi: “Michael Brown’un öldürülmesi, öldüren polisinde ceza almaması bize şunu gösterdi: Siyahlar cehennem hayatı yaşıyor. Kaşla göz arasında teröre başvuruyorlar. Siyahları bir hizada tutmak için!”
 

Mumia Ebu Cemal

'OBAMA SONRASI SİYAHLARIN DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİ'
 

Diğer taraftan ülkenin ilk siyah başkanı olan Obama’nın seçimleri kazanmasını ‘siyaset harikası’ olarak değerlendiren Ebu Cemal, buna karşın bu harikanın devamının gelmediğini, siyahların hayatının Obama yönetimi altında daha da kötüleştiğini, tarihte siyahların mali durumunun hiç bu kadar kötü olmadığını vurguladı.
 

'DAHA ÇOK GUANTANAMO VAR'
 

Siyahlara muamele üzerinden ABD’nin dış politikasını da eleştiren Ebu Cemal, “ABD bir imparatorluk. Diğerlerinin ne düşündüğünü umursamaz. Herkes ona boyun eğmek, ABD’yi övmek zorunda. Esir kampı Guantanamo kapatılsa da daha pek çok bu şekilde ‘kara bölge’ var” ifadelerini kullandı. Siyah hakları savunucusu Malcolm X’in “Kapitalizm kan emicidir” lafını hatırlatan Ebu Cemal, “Yurt dışında baskı uygularsan, kendi ülkende de baskıcılığı artırmış olursun. Ülke dışında yürütülen kapitalizm çalışmaları gün gelir ‘ulusa’ gözünü diker” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV