• Diğer

Kültür - Sanat

15 Bin Askerin Gözlerini Kör Etmişler

Batı dünyası IŞİD'in şok eden eylemlerini vahşet olarak sürekli medyada pompalarken geçmiş vahşetlerini ve bugün bile işledikleri toplu katliamlarını hiç bir zaman gündeme getirmiyor. İşte tarihlerindeki kara lekelerden birisi...

15 Bin Askerin Gözlerini Kör Etmişler

4 Mayıs 2016 13:08
-A

+A

Cerasol ile Kör Edilen 15.000 Osmanlı AskeriYıl 1917. I. Dünya Savaşı'nın sürdüğü vahşi hengamede Osmanlı ordusu Gazze-Birüssebi Savaşnda ağır bir yenilgi almış, 13 bin civarında Osmanlı askeri katledilmiş, 15 bin civarında esir verilmiştir.

Osmanlı tüm Arap cephelerinde İngilizlere karşı 150 bin askerini esir vermişti. Bu kadar düşman askeri için İngilizler, Mısır 'da esir kampları kurdular. Esir askerler pisti, hastalıklıydı. Kim bilir en son ne zaman temizlenmişlerdi. İngilizler, Ermeni doktorların yardımıyla "cerasol" katkılı su tanklarında Türk askerlerini temizlmeye karar verdiler. Temizlemişken toptan temzileyelim deyip "cerasol" adlı kimyasal ilacı fazla fazla kullandılar.
 
Girmek istemeyen askerler silah zoruyla suya sokuldu ve girer girmez derileri yanmaya başladı. Daha sonra kafalarını sokmaları istendi, direnenlere ateş edildi, kafalarını sokar sokmaz çoğunun gözleri yandı.
 
Daha sonra bu askerler tedavi maksatıyla ameliyata alındı ve gözleri yuvalarından çıkarıldı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV