• Diğer

Türkiye

Abdullah Öcalan eve çıkıyor işte adresi

Abdullah Öcalan eve çıkıyor Çözüm Süreci'nin yol haritası medyaya sızdı. Buna göre Apo İmralı'da yapılacak eve taşınacak.

Abdullah Öcalan eve çıkıyor işte adresi

26 Kasım 2014 17:38
-A

+A

Çözüm Süreci'nin yol haritasının ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre eğer süreç yolunda ilerlerse son adımda Abdullah Öcalan eve çıkacak. Bunun için yer bile belli. 
 
Çözüm Süreci'ndeki adımlardan en önemlisi "Abdullah Öcalan'ın İmralı'da ev hapsine çıkarılması" maddesi olarak görülüyor.
 
Al Jazaeera'nın haberine göre, Öcalan'ın ev hapsini geçireceği yer Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı Adası’nda bulunan Mete Tesisleri olarak düşünülüyor. 
 
Süreçte yeniden bir tıkanmanın olmaması durumunda, tarafların talepleri “müzakere süreci dönemi”nde tek tek hayata geçirilecek. 
 
Bugün itibariyle üzerinde anlaşma sağlanan ÇÖZÜM SÜRECİ adımları şöyle:
 
1. HDP heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık dahil olacak. (Bu Pazar İmralı ziyaretiyle başlıyor.)
 
2. Öcalan Kandil’e ‘mutlak eylemsizlik’ çağrısı yapacak. (Kandil çağrıyı değerlendirecek)
 
3. Öcalan’ın çalışmalarına yardımcı olacak beş mahkûmdan oluşan sekretarya oluşturulacak. (İmralı’daki mahkumlar yerine yeni mahkumlar gelecek. Araştırma yapacak, kayıt alacaklar. Öcalan’ın yardımcıları olarak çalışacaklar. Bu mahkumlar örgütün cezaevlerindeki önemli isimlerinden oluşacak.)
 
4. İzleme Kurulu kurulacak. (16 kişilik akil insanlar ve dışarıdan üç isim olacak. Konunun 30 Kasım’daki HDP heyetinin görüşmesinde gündeme gelmesi beklenen isimlere Öcalan’ın onay vermesiyle birlikte kısa süre içinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.)
 
5. Ağır hasta mahkumlar serbest bırakılacak. (Hasta mahkumlar konusu birçok görüşmede gündeme geldi ama şu ana kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı. HDP’nin İmralı heyetinin geçen hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmesinde konu yeniden gündemdeydi. Bakan Bozdağ, konuyla ilgili ‘düzenleme yapacağız’ dedi. Hasta mahkumlar konusu, Hükümetin Yol Haritasının üçüncü maddesinde yer alıyor.)
 
6. Öcalan ev hapsine alınacak. (Adalet Bakanlığı’na bağlı İmralı Adası’nda bulunan Mete Tesisleri düşünülüyor.)
 
7. Gazeteciler İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşebilecek.
 
8. Öcalan, silahsızlanma çağrısı yapacak. (Çağrıyı Kandil değerlendirecek. Örgütün çağrıya uyduğunu açıklamasıyla, isteyen örgüt militanları Türkiye’ye gelerek siyasete katılacak. Geri dönenlerin, özellikle kadro partisi olarak kurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde siyaset yapması bekleniyor. Dönmek istemeyenler Türkiye sınırları dışına çekilecek. PKK'nın yöneticilerinin başka bir ülkeye gitmeyecekleri, Kandil'de kalmaya devam edecekleri belirtiliyor.)
 
9. Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) değişiklik ile geri dönüş yasası Meclis'e sunularak çıkarılacak.
 
10. Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki bazı maddelere koyduğu çekinceleri kaldıracak. (Böylece yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek.)
 
11. Genel af.
 
HÜKÜMET BU MADDELERDEN ÖNCE HANGİLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK?
 
Hükümet ise öncelikli olarak, Kürt tarafının dillendirdiği ve öncelikli olarak talep ettiği, İzleme Kurulu, İmralı’da Öcalan için sekretarya ve ağır hasta mahkumların serbest bırakılması konularını kısa süre içinde hayata geçirecek.
 
TÜRKİYE'NİN ÇEKİNCE KOYDUĞU MADDELER
 
Türkiye’nin çekince koyduğu Avrupa Yerel Özerlik Şartı’ndaki maddeler şunlar;
 
Madde 4, fıkra 6: Planlama ve karar alma süreçlerinin danışılması.
Madde 6, fıkra 1: Yerel makamların iç örgütlenmelerini kararlaştırabilmeleri.
Madde 7, fıkra 3: Yerel kişilerin görev suçlarının belirlenmesi.
Madde 9, fıkra 4: Yerel makamlara sağlanan kaynaklara müdahale imkânı.
Madde 9, fıkra 6: Kaynak tahsislerinin yerel yönetimlere danışılması.
Madde 9, fıkra 7: Hibeler konusunda kendi politikalarına ilişkin takdir hakkı.
Madde 10, fıkra 2:Uluslararası birliklere katılma hakkı.
Madde 10, fıkra 3: Başka devletlerin yerel makamlarıyla işbirliği.
Madde 11: Özerk yönetimin yargı yoluna başvurması
 
HDP HEYETİ EN SON 1 EKİM'DE ÖCALAN'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ
 
Kobani eylemleriyle kesilen HDP heyetinin İmralı ziyaretleri bu Pazar yeniden başlıyor. 
 
HDP’in İmralı heyeti son olarak 1 Ekim 2014’te Öcalan’la görüşmüştü. Bu görüşmeden sonra, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Türkiye’de 6-8 Ekim’de Kobani sokak olayları yaşandı. Olaylarla birlikte çözüm süreci kesintiye uğrarken, HDP heyetinin, İmralı’ya gitmesi de askıya alınmıştı. Tıkanıklık, hükümet ile HDP'nin geçen hafta yaptığı görüşmeler sonrası aşılmıştı. 

Kaynak : El Cezire - İnternet Haber

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
anlayın artık 1 Aralık 2014 09:31

Bu baris filan degil. Turkiye Cumhuriyetinin etnik temelde parcalanmasidir. 10 ve 11. maddeleri iyi okuyun. Bu hukumleri ne Erdogan nede baskasi uygulayamaz. Bu hikaye bitmistir.Hükümetin politikası en baştan beri hataydı, bunu kabul etmedikleri gibi hatayı da yine sürekli hata yapmaya devam ederek devam ettiriyorlar, benim bildiğim kürt sorunu diğer 6 bölgede de mevcut olan eğitim, işsizlik, fakirlik gibi sorunların çözümü için olmalı, bunun dışındaki kürt sorunu değil örgütle olan sorundur ki, şu anda hükümet resmen örgüt ile pazarlık yapıyor, sözde kamptan kaçan terör örgütü mensupları bize sığınıyormuş, bu na kim inanır, tabi kadir inanır, gelen örgütçülerin hepsi şimdi silahlı şehir içinde silahla dolaşıyor, askere polise şehir içinde silah sıkıyor, madem örgütçü bunlar ve kürt meselesi için dağa çıkmışlar o zaman hükümetin bu kişilere silahını bırak ırakta kurulan kürt devletine sığın demesi lazım, türkiyenin topraklarında bu itlerin ne işi var.

Cevapla
Endişeli Vatandaş 30 Kasım 2014 13:37

Pkk denen haçlı ordusunun kiralık çetesi sadece akp yi ve onun şahsında da milleti kandırıyor ve oyalıyor.Zaman kazanıyor.Çözüm sürecinden evvel Apo: "yahu yanıma bir rütbesiz asker gönderin de şu işi çözeyim" diye yalvarıyordu.Şimdi AKP bu 5 kuruşluk adamı o kadar büyüttüki Hakan Fidanı,hatta bakanları dahi kabul etmiyor.Diyor benim muhatabım başbakan ve cumhurbaşkanıdır. Yani ister hergün imrallı ve kandile gidin.,gelin..PKK asla silah bırakmayacak ve yurttan da çıkmayacak.Biz bunları biliyorsak,devlet (AKP) bunları bilmiyor mu? Neyin pazarlığını yapıyorsunuz? Eğer Apoya güneydoğuyu verme sözü vermişsen ey AKP, onunla da senden razı olmaz.Tam bağımsızlık isteyecek.Eğer bu sözü vermemişsen,o zaman pKK daha isayana başlamadan ve özerklik ilan etmeden gaflet uykusundan uyan ve tedbirini al. Ey vatanı satan AKP,PKK ve aziz dostunuz olan Apo sadece seni oyalıyor,kandırıyor ve zaman kazanıyor. Adam resmen ben özerklik ilan edeceğim diyor ,sen daha çözümden falan bahsediyorsun..

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV