• Diğer

Dünya

BMGK'da Halep bildirisine Rusya engeli

Rusya, BMGK'da Halep saldırıları nedeniyle rejimi kınayan bildirinin kabul edilmesini engelledi.

BMGK'da Halep bildirisine Rusya engeli

6 Mayıs 2016 11:45
-A

+A

İngiltere tarafından hazırlanarak üyelere sunulan BM Güvenlik Konseyi bildirisi, Rusya'nın engellemesi nedeniyle kabul edilemedi.

İngiltere, Halep'teki rejimin hava saldırılarının ve sivil can kayıplarının artması üzerine önceki gün Konsey'i acil toplantıya çağırmıştı. Toplantının açık bölümünde ülkeler soruna ilişkin kendi pozisyonlarını açıklamışlar, kapalı bölümde ise İngiltere'nin hazırladığı basın bildirisi üyelere dağıtılmıştı.

Bildiride, son 12 günde Halep'teki şiddet nedeniyle 280 sivilin hayatını kaybettiği kaydedilerek, Suriye rejiminin saldırıları ve sonucunda artan şiddet kınanıyordu.

Rejimin El Kudüs hastanesine yaptığı hava saldırısının da kınandığı bildiri, rejimin müttefiki Rusya'nın itiraz etmesi nedeniyle kabul edilemedi. Konsey'de basın ve başkanlık bildirilerinin kabul edilmesi için 15 ülkenin de onayı gerekiyor.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Rusya'nın kararını duyurarak bu duruma tepki gösterdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere'nin bildiri taslağını "propaganda malzemesi" olarak değerlendirdi.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Halep'te çatışmaların durması anlaşmasına herkesin saygı duymasını beklediklerini 
Anahtar Kelimeler : BMGK, Rusya Suriye saldırı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV