• Diğer

Kültür - Sanat

Bonapartizm ve Avrupa Demokrasi'nin kanlı Yüzü

Günümüzde insanları demokrasiye davet ederek huzurlu bir yaşam vadeden Avrupa nasıl başarısız olmuşsa kanlı tarihide başarısızlıklarla dolu. İşte bir örnek...

Bonapartizm ve Avrupa Demokrasi'nin kanlı Yüzü

26 Mart 2016 17:09
-A

+A

Karl Marx, Komünist Manifesto’sunun Almanca baskısını 21 Şubat 1848’de Londra’da yayınladıktan bir gün sonra reform isteyen kesimler 22 Şubat 1848 tarihinde Paris’te bir gösteri düzenlemek istediler. Devlet bunu haber aldı ve gösteriyi yasakladı. Bunun üzerine 21 Şubat gecesi Paris’te işçilerin oturduğu semtlerin sokaklarına hükümete karşı direnmek için barikatlar kuruldu. 500 kadar işçinin Dışişleri Bakanlığı’nın önüne yürümesi ve daha sonra askerlerin bu işçileri yaylım ateşe tutması ile ayaklanma başladı. Ayaklanma tüm Paris’e yayılınca Louis-Philippe tahttan çekilerek İngiltere’ye kaçtı. Üç gün içinde hükümet devrildi. 25 Şubat’ta Çalışma Bakanı Louis Blanc’ın önerisi ile Ulusal Atölyeler adı verilen işçi kurulları oluşturuldu. Ancak sosyalist ve cumhuriyetçilerin aralarındaki çekişmeler yüzünden bu kararlar uygulanamadı. Reformcular 24 Haziran 1848’de tekrar ayaklandılar ancak başarılı olamadılar. Bu krizin sonunda yine bir Napolyon, ama bu sefer Louis Napoléon 5,5 milyon oyla Cumhurbaşkanı oldu. Böylece İkinci Cumhuriyet Dönemi başladı. Fakat Louis Napoléon bununla yetinmedi, 1852 darbesi ve plebisiti ile III. Napolyon adıyla imparatorluğunu ilan etti.
 
İşte Napolyon Bonapart’la başlayan, III. Napolyon’la devam eden siyasi geleneğe Karl Marx Bonapartizm adını verdi. Marx’ın 1852 yılında yayımlanan ouis Bonaparte'ın 18. Brumaire'i adlı eserinde ilk kez tanımlanan kavram, siyaset biliminde genellikle iktidarı emekçilerin alamadığı ama burjuvazinin de alacak kadar palazlanamadığı için siyasal gücünü asker-sivil bürokrasiye devrettiği rejimin adı olarak günümüze kadar geldi. Almanlar Bismarkizm dediler, İtalyanlar Sezarizm dediler, Türkiye'de Kemalizm dendi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV