• Diğer

Dünya

Gannuşi: "Mısır'a Demokrasi İhraç Edeceğiz"

Tunus el Nahda Partisi Başkanı Raşid Gannuşi'nin Washington Post gazetesinde yayınlanan röportajında demokrasi vurgusu dikkatleri çekiyor.

Gannuşi: "Mısır'a Demokrasi İhraç Edeceğiz"

14 Aralık 2013 22:44
-A

+A

Tunus el Nahda Partisi Başkanı Raşid Gannuşi Salı günü Washington Post gazetesinde yayınlanan bir röportajında "Demokrasinin Tunus’da başarılı olduğuna inanıyorum, ama aynı zamanda diğer Arap baharı ülkelerinde de başarılı olacağına inanıyorum” dedi.
 
Gannuşu sözlerine “Günümüzde yani bilgi çağında diktatörlüklere yer olduğunu düşünmüyorum. Bunu Mısırda çok rahat bir şekilde görebilirsiniz" diyerek devam etti.
 
Mısır'ın ardından Tunus'da da askeri darbe olma olasılığı kendisine sorulan Gannuşi "Muhalefetten bazı kimseler Mısır’da meydana geldiği gibi bir askeri darbenin Tunus’da da gerçekleşmesini umdular. Ama televizyonlarda Mısır’da gerçekleşen katliamları görünce, kendilerini Mısır’da olan senaryodan ayırdılar. Biz Mısır’a Arap baharını, devrimi ihraç ettik. Mısır’dan darbe ithal etmek istemiyoruz. Öyle umuyorum ki Tunus’da demokrasiye geçişimiz başarılı olduktan sonra bunu Mısır’a pratik bir demokrasi modeli olarak ihraç edeceğiz” cevabını verdi.

Gannuşi, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mutlaka bazı hatalar yaptığını ancak hiçbir şeyin askeri darbeyi haklı çıkaramayacağını da sözlerine ekleyen Gannuşi "Ne Mursi ne de hükümeti Mısır halkına karşı bir katliam yapmadı. Hiç bir gazeteciyi tutuklamadı ancak darbe hükümeti demokrasiyi yerinden ettikten sonra seçilmiş cumhurbaşkanını ve hükümetini tutukladı” dedi.

Gannuşi “Pratikte şeriat uygulama örneğimiz olmadığından şeriata dayalı bir yönetim için çalışmayacağız” sözlerinin ardından sık sık demokrasi vurgusu yapması gözlerden kaçmadı.
 

Kaynak : Sütun Haber Tercüme: Şeyma Enes

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV