• Diğer

Yazar

gokhankeskin01@gmail.com

9 makale bulunmakatadır

15 Temmuz’dan, 7 Ağustos’a

15 Temmuzda Türk Milleti darbeye karşı dur dedi. Tankların altına yatanlar, mermilere karşı göğsünü siper edenler ve daha niceleri…

16:43 - 8 Ağustos 2016

+A

-A

Kulağında kulaklıklarla müzik dinleyip, vaktinin çoğunu internette, sosyal medyada geçiren bu nesil için ; ‘Nerde Çanakkale ruhu, nerde bu gençlik ? diyorduk. Ama gördük ki öyle değilmiş. Çanakkale ruhu yeniden canlandı. Yanılmışız.
 
Gel gelelim günümüzün moda söylemlerine; ‘Halk demokrasiye sahip çıktı’ ve ‘Demokrasi Şehidi’
 
Halk demokrasiye falan sahip çıkmadı. Vatanına, namusuna, ailesine ve özgürlüğüne sahip çıktı. Bir 50 yıl daha kaybetmek istemedi. Bunun için canını hiçe saydı.
 
‘Demokrasi Şehidi’ne gelince ise; kaynağını Yunancadan alan ‘Demokrasi’ ile kaynağını İslam’dan alan ‘şehitlik’ yan yana bağlasan durmaz. Ters mıknatıslanma  yapar, birbirini iter.
 
Şehitlik; bir Müslümanın, Allah yolunda, yaşadığı toprakları, ailesini, kendisini, dinini korumak için canını verdiği zaman gerçekleşir. Demokrasi için değil.
 
Amerika ve Batının ‘Demokrasi’ yalanına onlarca kez şahit olduk. Onlar için demokrasi modern sömürünün ve işgalin diğer adıydı.
 
2000’lerin başından bu yana; 2001’de Afganistan’a, 2003’de Irak’a ‘Demokrasi’ yağdı ! Sonra 2010’ Tunus’ta başlayan Arap Baharıyla birlikte; Yemen’e, Mısır’a, Libya’ya Demokrasi geldi. Suriye’nin durumu ise gözümüzün önünde.
 
Aslında Dünya için nasıl yönetildiğinden çok ne kadar güçlü olduğun önemli. Ekonomin, Savunma sanayin, Ağır sanayin, Teknolojin, Yeraltı kaynakların, Tarım ve hayvancılığın ne kadar güçlüyse o kadar büyüksün. Türkiye büyüdüğü için bu darbeyi yapmak istediler.
 
Demokrasiye bu kadar âşık olan Amerika ve Batı, Türkiye’de;  darbeye dur deyip, demokrasiye sahip çıkan bu millete ve hükümete neden sahip çıkmadı ? Cevap çok basit: Çünkü darbeciler daha çok demokrasi getireceklerdi !
 
Dün Afganistan’da, Irak’ta, Tunus’ta, Yemen’de, Mısır’da, Libya’da, Suriye’de kimin eli varsa bugün Türkiye’de darbe girişiminde aynı el vardı. Bu eller ise ; Para baronlarının, İsrail’in, İngiltere’nin ve Amerika’nın eliydi. Fetö bu iş için en kullanışlı maşaydı. Bundan sonra kullanışlı değilse iade edecekler. İade etmiyorlarsa kullanmaya devam edecekler.  
 
Müslüman ülkelerde ve kendi ülkemizde yaşananlardan çıkaracağımız ders şudur: Komşularımızda, Ortadoğu’da çıkan yangınlara sessiz kalırsak; sıra bize gelir. Oynanan bu oyunda ya piyon olacağız ya da vezir.
 
Darbe gecesinde unutulan Suriyeliler vardı. Darbeye karşı direnen, yaralanan, gazi olan Suriyeliler vardı. Ne yazık ki medya ve siyasiler onları ihmal etti, görmedi.
 
15 Temmuzdan önce gündemden hiç düşmeyen Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusu fazlaca basında, sosyal medyada olumsuz olarak gündem yapıldı. Siz kime vatandaşlık vermiyorsunuz ? Onlar zaten bu ülkenin vatandaşı. Olsa olsa haklarının geri iadesi olur.
Daha sadece yüzyıl öncesine kadar Suriye topraklarında yaşayanlar bu ülkenin vatandaşı değil miydi ? Şu an ülkemizdeki yaşayan Suriyelilerin ataları ile bizim atalarımız aynı kimliği taşıyordu. Halep, Şam valileri tarih kitaplarındaki yerlerini hala koruyorlar.
 
7 Ağustosta Büyük Yenikapı buluşmasında millet, asker, STK’lar, siyasiler tek yürek tek ses oldu. Amerikaya ve Batı’ya net bir mesaj verildi : ‘Sizin oyunlarınız burada bozulur’
 
Ulusalcıların ‘ordu göreve’ dediği, Eski genelkurmay başkanlarından sıkça ‘TSK Laikliğin teminatıdır’ söylemlerinden sonra, 7 Ağustos’ta Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’dan sadece millete bağlılık mesajları duymak, gelinen noktayı gösteriyordu.
 
Darbe gecesinde akılda kalan sorular :
 
- Mit müsteşarı Hakan Fidan Darbeyi neden başbakana ve cumhurbaşkanına haber vermedi ?
 
- Genel Kurmay Başkanı Darbeyi haber aldığında neden tüm kuvvet komutanlarına, başbakana  ve cumhurbaşkanına haber vermedi?
 
-Genel Kurmay Başkanı darbeyi haber aldığında neden kendi güvenliğini sağlayamadı ?
 
-TSK’nın % 95’i bu darbeye katılmazken, Katılmayan bu ezici çoğunluk, neden havada uçan uçaklara, helikopterlere müdahale etmedi ? Sabah namazından sonra  külliyede Beştepe Cami’sine  atılan bombalar ile onlarca vatandaş hayatından oldu ve yaralandı.
 
-Boğaziçi köprüsünde yine ertesi sabah hava aydınlandıktan sonra dahi top atışları ve kurşunlamalar devam etti. 1. Ordu neden bu olaya saatler geçmesine rağmen
müdahale etmedi ?
 
- Özetle darbeye karşı duran ezici çoğunluğa sahip TSK mensupları, Kışla dışındaki Darbecilere, Neden  hiçbir müdahalede bulunmadı ?

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
ebu ubeyde 20 Ağustos 2016 19:32

demokrasi için tc için ölenler şehid olmazlar yanlızca şeriat yolunda ölenler şehid olur

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV