• Diğer

Yazar

vuslata01meffun@hotmail.com

17 makale bulunmakatadır

Temiz Alınlar Temiz Yüzler; Şehitler

Evet kuş olup uçtular, uçmağa vardı her biri… İyi ki şehitsiniz, şehidimiz oldunuz bizim. İyi ki kutlu bir yolda, Allah yolunda, vatan, millet, bayrak yolunda can verdiniz, İyi ki Peygambere(s.a.v.) komşu gittiniz..

18:48 - 15 Ağustos 2016

+A

-A

Dünyanın çekilmez çilesinden kurtuldunuz. İhanetten, yalan dolandan, insafsızlıktan kurtulup, kısacası adiliğin timsali bambaşka bir aleme hicret ettiniz. göçtünüz... Peki ya geride kalanlar? Ya bizler? Ardınızdan tuttuğumuz yas, döktüğümüz göz yaşları size miydi, yoksa kendimize mi? meçhul..

Ama şunu biliyordum ki, Şehitler ardından yas tutulmamalıydı elbette. Neden mi? Çünkü onların ki; Kutlu bir göçtü, ölüm değil di ki… Zaten şehitlik mertebesinin ne anlama geldiğini bildiğimiz için böyle avunurdu yüreğimiz. Öyle ya şehitliğe sevdalı bir ümmettik hiç kuşkusuz. Çocuğunu şehadet haberini alınca yüreğinin dağlanacağını bilen dava şuurlu annelerimiz savaşa yollarken ya şehit ol ya gazi diyerek, kınalayıp yollamışlar evlatlarını. Gönüllerde şahadet arzusu, dillerde duaları saklıymış. Tüm bunları bilirken ve en derinlerimde, iliklerime kadar hissederken bu imanımdan ve dinimden gelen bir yakarıştı.

Şehit vermek hiç bir annenin gücüne getmez, aksine bununla övünmesi gerektiğini herkesten iyi bilir. Ama gücümüze giden öz be öz vatanımın, Dinimin, imanımın, davamın, ümmetimin, halkımın hain eller tarafından kurşunlanmak, sırtımdan vurulmak bana ağır geliyordu... En ağırı buydu işte be Hafız! Ölenler senin, benim, İslamın, ümmetin, bu vatanın Şehidi.. Şehadet şehadet büyüyen bir direnişti bu. Bu vatanın yiğit evlatları korkmadan,hiç düşünmeden cesurca çıkmışlardı meydanlara. Bu vatana ihanet eden kalleşlere karşı! Mesele İstiklal davası,İslam dininin onuru ve bu milletin savunmasıydı. Tarihi tekerrür ettirircesine dün yaşadığım acıları bugün de yaşamaktı belki beni yaralayan… Aslında alışmış olmam lazımdı bu duruma, ümmetimiz uğrunda ölmek gerektiğinde kurbanlar hep bir adım öne çıkıyordu kendiliğinden. Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara! Çünkü destanı şehidler yazdı.. ''Madem ölüm tek bir defa gelecek, o da neden Allah için olmasın..'' diyerek bu yola sevdalandılar.

''1) Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: "Malı uğrunda öldürülen şehittir; kanı uğrunda öldürülen şehittir; dini uğrunda öldürülen şehittir; ailesi uğrunda öldürülen şehittir." (Ebû Dâvûd, Tirmizî) 2) Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem'e- bir adam geldi ve: –Yâ Resûlallah! Bir kişi gelip malımı almak isterse ne yapayım? dedi. Resûl-i Ekrem: – "Ona malını verme" buyurdu. – Benimle savaşmaya kalkarsa ne dersin? diye sordu; – "Sen de onunla savaş" cevabını verdi. – Adam beni öldürürse? dedi; Peygamberimiz: – "Sen şehit olursun" buyurdu. – Peki ben adamı öldürürsem? deyince, Efendimiz: – "O cehennemdedir" buyurdu. (Müslim)''

İşte biz onların, tıpkı Rasûlullah Efendimizin tarif ettiği gibi "Allah için şehit" olduklarına inanıyoruz. RABBimiz de öylece kabul buyursun, bizleri de cennette onlara kavuştursun.

''Rüyamda kanat sesleri duydum mevsim yazdı Kanat seslerinin ardından muhteşem bir koku yayıldı etrafa Sanki biraz gül biraz leylaktı Sonra 30 kuş gördüm hepsi beyazdı 30 kuş gökyüzüne ŞEHADET diye yazdı..'' diyen Ömer Halis Demir olmalıyız.

Hayali bir 'yetimhane' yaptırmakmış. Ya böyle kutsal, böyle güzel hayalleri olan bir insana da ancak şehadet yakışmaz mıydı? Onun için işte bir Halil Kantarcı olmalıyız.

Eğer insan hiç görmediği, karşılaşmadığı ve yakından tanımadığı insanlara karşı böylesine muhabbet hissediyorsa bu başka birşeydir. Allah bağıdır,kimsenin anlayamayacağı bir kardeşlik hissidir,delicesine bir imrenmektir. Ve nihayetinde şehadettir vesile. Bir Metin Yüksel Bir Seyyid Kutup Bir Hasan El Benna'sınız bundan böyle ve daha niceleri gibi. Bizi de bulur mu ölüm. Bir cami avlusunda... Kısmet.. Zaten onlar; ''Şehid tahtında RABBe gülümser, Ahh binlerce canım olsaydı..'' deyip bir daha, bir daha istediler şehitliği.. Eyy imrenilesi yüzler, bu millet de bu ümmet de sizi unutmayacak! Yolun ve yolculuğunuz mübarek olsun.. Yolunuzdan yürüyebilmek onuru ve ümidi ile..

"Kıyam gününün o en yakın buluşma anında Bir kurşun ile toprağa düşsün bedenim Bir daha o yerden kalkmamacasına Önce bir damla kanım dökülsün toprağa Akacak temiz kanların habercisi olsun Ve ardından ılık bir titremeyle Bütün damarlarım boşalsın yağmur yerine Ki; Daha güzel güller yeşersin o topraktan Daha güzel güller benden Bu yola kurban ..."
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Rami Çölaşan 16 Ağustos 2016 09:12

Allah razı olsun kardeşim Rabbim ifade ettiğin şehitliği bizlere de hakkıyla tattırsın. Ayrıca böylesi bir yazının bu sitede yayımlanması beni daha da memnun etti. Rabbim muvaffak etsin..

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV