• Diğer

Dünya

Tunus da arabuluculuk yapıyor

Tunus Nahda Hareketi lideri Gannuşi "İsrail'in Gazze saldırılarının durması için Türkiye'nin yanı sıra ülkesinin de arabuluculuk yaptığını" söyledi

Tunus da arabuluculuk yapıyor

15 Temmuz 2014 20:45
-A

+A

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, İsrail'in Gazze saldırılarının durması için ülkesinin arabuluculuk yaptığını belirtti.

Gannuşi, başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında, "Mısır yönetimi arabuluculuk rolünü yerine getiremeyince", İsrail'in Gazze saldırılarının durması için Türkiye, Katar ve Fransa'nın yanısıra Tunus'un da arabuluculuk yaptığını ifade etti.

Gannuşi, "Bugün esas işimiz, Filistin davasıdır. Filistin davası, Tunusluların acısı ve öfkesidir. Tüm Tunuslular, Gazze saldırılarını kınarken, Filistinlilerin haklılığı konusunda hem fikir" dedi.

Nahda Hareketi'nin tüm Filistinli gruplara destek verdiğini belirten Gannuşi, "Biz, Filistin'in birliğinden yanayız. Birlik, Filistin'in özgürleşmesi için temel şarttır" diye konuştu.

İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlatmasının ardından bir hafta süren saldırıların akabinde Mısır, dün "İsrail saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması" için taraflar arasında ateşkes girişiminde bulunduğunu ilan etmişti.

Sabah saatlerinde ateşkes önerisini kabul ettiğini duyuran İsrail, öğleden sonra Hamas'ın İsrail'e füze atmaya devam ettiğini iddia ederek, askeri operasyonların yeniden başlatıldığını açıklamıştı.

Anahtar Kelimeler : Tunus, da, arabuluculuk, yapıyor,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV