• Diğer

Dünya

Zevahiri İhvani Müslime Yüklendi

El Kaide’nin yayın organı Sahab Medya, Dr Eymen Ez Zevahiri’nin ‘Muzaffer Ümmete Kısa Mesajlar’ başlıklı serisinin ilk videosunu yayınladı. Zevahiri, konuşmasının başında ‘Kuran’ı kim müdafaa edecek’ diye seslendi.

Zevahiri İhvani Müslime Yüklendi

16 Ağustos 2016 13:33
-A

+A

ABD istihbaratıyla yakın bilgiler aktaran The Long War Journal sitesinin çevirdiği haberde, Yöneticilerle uzlaşma yolunu seçen İslami hareket mensuplarına sert eleştirilen yönelten Zevahiri, Mısır Müslüman Kardeşler mensuplarını tavuklarla mukayese etti.

Müslüman Kardeşler Hareketini bir çiftlik kümesine benzeten Eymen Ez Zevahiri, Mısırlı bu oluşumun ‘kendilerine verilenle mutlu olan fakat etrafını kuşatmış yok edici tehditten habersiz tavuklar yetiştirdiğini’ belirtti.

Arap Baharının akıbetinin Libya’da henüz netlik kazanmadığını ifade eden El Kaide lideri, söz konusu ayaklanmanın Mısır, Tunus ve Yemen’de ise başarısızlıkla sonuçlandığını vurguladı. Sadece Şam’da başarı gören Zevahiri, zaferin Suriye’de elde edileceğine inandığını söyledi.

Dr. Zevahiri, yakın zamanda El Kaide’den ayrılarak adını Şam’ın Fethi Cephesi yapan Nusra’ya ise hiç değinmedi. 

Konuşmasında Mısır’a ağırlık verdiği görülen Eymen Ez Zevahiri, Müslüman Kardeşlerin mevcut hatalarının Hasan El Benna’ya dayandığını söyledi. Zevahiri, El Benna’ya saygı göstererek onun bir şehid olduğunu kabul etse de Hasan El Benna’nın Mısır Kralı Fuad’a ve oğlu Kral Faruk’a karşı uysal tutumunu eleştirdi. 

El Kaide lideri ‘Fuad da Faruk da işgalci İngilizlere hizmet ediyor ve laik kanunlarla hükmediyordu’ dedi.

Zevahiri ayrıca Hasan El Benna’nın Müslüman Kardeşlerin menfaatleri için Kral Faruk’a bağlılık gösterdiğini ve onu Müslümanların lideri olarak gördüğünü ileri sürdü. 

Müslüman Kardeşlerin seçimlere girerek Parlamentoda yer almasını da eleştiren Zevahiri, Hasan El Benna’nın ömrünün son zamanlarında yaptığı hatayı anladığının altını çizdi. Zevahiri, El Benna’nın yazdığı bir makaleye atıfta bulunarak Hasan El Benna’nın ‘Mısır’ın Şeriatla hükmetmemesi nedeniyle bir İslam devleti olmadığını’ kabul ettiğini aktardı.

Hasan El Benna’nın şehadetinden sonra Müslüman Kardeşlerin Kral Farukla münafıkça bir ilişki geliştirdiğini savunan Zevahiri, ‘daha sonra Faruk’a karşı Cemal Abdunnasır’ı desteklediler fakat o da onara karşı döndü’ şeklinde konuştu.

Zevahiri, Kardeşler Hareketinin daha sonra Enver Sedat ve onun halefi Hüsnü Mübarekle iyi ilişkiler geliştirdiğini söyledi.

Müslüman Kardeşlerin halen El Benna’nın hatalarını sürdürdüğünü belirten Zevahiri, Muhammed Mursi’yi 2012’de Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ABD ile olan anlaşmaları sürdürdüğü ve Şeriatı uygulamadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Hüsnü Mübarekle arasındaki tek fark, onun Mübarekten daha demokratik bir sistem getirmiş olmasıdır. Bunun dışında aralarında bir fark yoktur.

Zevahiri ‘Mursi, laik bir liderden fazlası değil’ dedi.

Müslümanlara ‘aslanlar gibi hareket edin’ diyen Zevahiri, İslami metinlere uygun şekilde savaşmalarını tavsiye etti. “Müslüman gençler aslan yavruları gibi kıyam etmeli, koyunlar gibi değil.”

Orjinali: http://archive.org/download/mushaf-DR/mushaf.docx
 

Kaynak : IslahHaber.Net

Anahtar Kelimeler : eymen ez-zevahiri, ihvan,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
ersin 22 Ağustos 2016 21:42

taliban açıklama yapmıştı mursiyi destekliyoruz zevahirde talibana biatlidir.

Cevapla
suat 16 Ağustos 2016 13:41

zevahiri mursi düşürüldüğünde meydanlara inin ve mursiyi desteleyin diye açıklama yapmamışmıydı.

Cevapla
seyfullah

sen yanlış hatırlıyorsun yada öyle işine geliyor şeyh zevahiri tagutlara karşı rabbani metod ile birleşip cihad edin dedi.mursiyi savunun demedi.aç 2013 yılındaki bildirisini oku

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV